Podstawa inwestowania w złoto

Złoto – od stuleci rozpala naszą wyobraźnię. Niemalże w każdej kulturze znane są liczne legendy o złocie ukrytym w zamkach czy też w miejskich podziemiach. Inwestycja w złoto jest więc czymś, o czym marzy wielu z nas. Nie każdego na nią stać, jednak ci, którzy się na nią decydują, zaznaczają, że ma ona liczne zalety, jakich nie posiadają inne formy lokowania kapitału.

Przede wszystkim lokowanie kapitału w tym cennym metalu nie wiąże się z możliwością straty z powodu inflacji. Podczas gdy wszelkie jednostki funduszy inwestycyjnych czy też akcje giełdowe są bezpośrednio związane z wartością pieniądza drukowanego, cena złota jest zależna jedynie od popytu na nie, a ten – jak pokazuje historia – z reguły jest na jednakowym poziomie. Ponadto w przeciwieństwie do walut krajowych, które mogą być dodrukowywane, złota nie wydobędzie się więcej niż pozwalają na to jego pokłady.

Kupując złoto, można też zabezpieczyć swoje oszczędności w czasach niskiej stabilności gospodarczej. Podczas gdy na świecie szaleją kryzysy finansowe, kruszec ten nie poddaje się niekorzystnym trendom i posiada tę samą wartość. Stanowi on też cenny materiał płatniczy w czasach wojen lub innych działań o charakterze militarnym. Może on być również przewożony za granicę i wykorzystywany do płacenia bez konieczności wymiany go na walutę obcą.

Ciekawą kwestią jest też prestiż inwestycji w złoto. Wielu bogatych przedsiębiorców oraz znanych na całym świecie inwestorów nie kupuje złota jedynie po to, by na nim zarobić, ale także w celu podkreślenia swojej pozycji i renomy. Może to wydawać się nieco dziwne, jednak posiadanie złota we większości kręgów kulturowych jest postrzegane jako symbol luksusu i wysokiej pozycji w społeczeństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *