Jak zabłysnąć, czyli czy warto inwestować w diamenty?
Było już sporo moim artykułów na temat inwestycji w złoto, a teraz czas na inwestycję w diamenty. Czy to się opłaca?
Diament to alotropowa odmiana węgla i najtwardszy minerał w przyrodzie. Po oszlifowaniu staje się brylantem. Mówi się, że diament to najlepszy przyjaciel kobiety, ale ja Wam udowodnię, że to przede wszystkim najlepszy przyjaciel inwestora.
Zalety inwestycji w diamenty
Analitycy szacują, że wartość brylantów wzrośnie w granicach 7% – 12% w skali roku. Obecnie chętniej inwestuje się w surowce i kamienie szlachetne. Wzrasta popyt, a więc i cena. Przejdźmy jednak do konkretów. Jakie są główne zalety inwestycji w diamenty?
1. Cena zakupu diamentu wg Rapaport daję gwarancję ceny.
Rapaport Diamond Report jest publikowany w odstępach tygodniowych i zawiera aktualne ceny diamentów. Jest dostępny odpłatnie, ale ma większy wpływ na rynek handlu diamentami niż każda inna korporacja. Jest bardzo szczegółowy – ceny transakcyjne nieoprawionych diamentów są podane w zależności od podstawowych parametrów: szlif, masa, barwa, czystość.
Cena diamentów rośnie nieprzerwanie od 2002 roku. Źródło: Mennica Skarbowa.
2. To uznana na całym świecie forma lokowania kapitału.
Trzeba tylko pamiętać, że mówimy tutaj o diamencie inwestycyjnym. Diament oprawiony w biżuterię, bez względu na jego parametry i certyfikaty, nie jest traktowany jako inwestycja.
3. To trwała i bezpieczna forma inwestycji.
Oczywiście jeżeli jako inwestycję wybierzemy klejnoty certyfikowane, w szlifie brylantowym, wielkości minimum 2 karaty o wysokich parametrach, które wpływają na cenę diamentu.
4. To inwestycja niepodatna na inflację oraz wahania kursów walut.
To bardzo duża zaleta inwestycji w diamenty. Tutaj liczy się przede wszystkim jakość klejnotu. Jednak jest to inwestycja dla kogoś, kto dysponuje przynajmniej kwota 50 000 zł.
5. Swoboda – możliwość zakupu i sprzedaży w dowolnej chwili.
Diament to inwestycja międzynarodowa, nie znająca granic. Błędne jest myślenie, że trudno go sprzedać. Możliwości jest wiele: sprzedaż u jubilera, przez internet na międzynarodowej aukcji wystawienie w komis lub skorzystanie z pośrednictwa wyspecjalizowanych firm.
Co zrobić, aby brylanty miały moc inwestycyjną?
Zanim kupisz klejnot, najpierw przeanalizuj kilka rzeczy. Jak już wspomniałem, to nie może być diament oprawiony w biżuterię. Klejnot musi mieć również certyfikat wydany przez Wysoki Urząd do spraw diamentów, którego siedziba znajduje się w Antwerpii (północna Belgia).
W certyfikacie powinny naleźć się informacje na temat barwy, jakości szlifu i czystości kamienia. Myśląc o inwestycji w diamenty trzeba być na bieżąco, dlatego jeszcze raz przypominam o Rapaport Diamond Report. Ważna jest znajomość hurtowych cen, które są cenami wyjściowymi dla handlu na całym świecie.
Gdzie kupić diamenty inwestycyjne?
Jest kilka kluczowych czynników świadczących o tym, że wybraliśmy dobre miejsce na zakup diamentu inwestycyjnego:
– gwarancja skupu diamentu (oferuje ją np. Mennica Skarbowa)
– wystawienie uznawanego powszechnie certyfikatu (sprzedawców niewystawiających certyfikatu należy z miejsca skreślić)
– wysyłka prezentowanego diamentu w dniu wysyłki, bez czekania przez sprzedawcę aż cena spadnie (wielu sprzedawców oferuje sprzedaż po niskich cenach z wysyłką nawet w ciągu 60 dni od zakupu licząc na to, że w międzyczasie cena spadnie). Uwaga: nie dotyczy to diamentów sprowadzanych na zamówienie do naszych konkretnych wytycznych
Takie wytyczne spełnia np. Mennica Skarbowa, której ofertę diamentów można znaleźć na tej stronie.