Jak zabłysnąć, czyli czy warto inwestować w diamenty?

Było już sporo moim artykułów na temat inwestycji w złoto, a teraz czas na inwestycję w diamenty. Czy to się opłaca?

Diament to alotropowa odmiana węgla i najtwardszy minerał w przyrodzie. Po oszlifowaniu staje się brylantem. Mówi się, że diament to najlepszy przyjaciel kobiety, ale ja Wam udowodnię, że to przede wszystkim najlepszy przyjaciel inwestora.

Zalety inwestycji w diamenty

Analitycy szacują, że wartość brylantów wzrośnie w granicach 7% – 12% w skali roku. Obecnie chętniej inwestuje się w surowce i kamienie szlachetne. Wzrasta popyt, a więc i cena. Przejdźmy jednak do konkretów. Jakie są główne zalety inwestycji w diamenty?

1. Cena zakupu diamentu wg Rapaport daję gwarancję ceny.

Rapaport Diamond Report jest publikowany w odstępach tygodniowych i zawiera aktualne ceny diamentów. Jest dostępny odpłatnie, ale ma większy wpływ na rynek handlu diamentami niż każda inna korporacja. Jest bardzo szczegółowy – ceny transakcyjne nieoprawionych diamentów są podane w zależności od podstawowych parametrów: szlif, masa, barwa, czystość.

wykres diamenty
Cena diamentów rośnie nieprzerwanie od 2002 roku. Źródło: Mennica Skarbowa.

2. To uznana na całym świecie forma lokowania kapitału.

Trzeba tylko pamiętać, że mówimy tutaj o diamencie inwestycyjnym. Diament oprawiony w biżuterię, bez względu na jego parametry i certyfikaty, nie jest traktowany jako inwestycja.

3. To trwała i bezpieczna forma inwestycji.

Oczywiście jeżeli jako inwestycję wybierzemy klejnoty certyfikowane, w szlifie brylantowym, wielkości minimum 2 karaty o wysokich parametrach, które wpływają na cenę diamentu.

4. To inwestycja niepodatna na inflację oraz wahania kursów walut.

To bardzo duża zaleta inwestycji w diamenty. Tutaj liczy się przede wszystkim jakość klejnotu. Jednak jest to inwestycja dla kogoś, kto dysponuje przynajmniej kwota 50 000 zł.

5. Swoboda – możliwość zakupu i sprzedaży w dowolnej chwili.

Diament to inwestycja międzynarodowa, nie znająca granic. Błędne jest myślenie, że trudno go sprzedać. Możliwości jest wiele: sprzedaż u jubilera, przez internet na międzynarodowej aukcji wystawienie w komis lub skorzystanie z pośrednictwa wyspecjalizowanych firm.

Co zrobić, aby brylanty miały moc inwestycyjną?

Zanim kupisz klejnot, najpierw przeanalizuj kilka rzeczy. Jak już wspomniałem, to nie może być diament oprawiony w biżuterię. Klejnot musi mieć również certyfikat wydany przez Wysoki Urząd do spraw diamentów, którego siedziba znajduje się w Antwerpii (północna Belgia).

W certyfikacie powinny naleźć się informacje na temat barwy, jakości szlifu i czystości kamienia. Myśląc o inwestycji w diamenty trzeba być na bieżąco, dlatego jeszcze raz przypominam o Rapaport Diamond Report. Ważna jest znajomość hurtowych cen, które są cenami wyjściowymi dla handlu na całym świecie.

Gdzie kupić diamenty inwestycyjne?

Jest kilka kluczowych czynników świadczących o tym, że wybraliśmy dobre miejsce na zakup diamentu inwestycyjnego:

– gwarancja skupu diamentu (oferuje ją np. Mennica Skarbowa)
– wystawienie uznawanego powszechnie certyfikatu (sprzedawców niewystawiających certyfikatu należy z miejsca skreślić)
– wysyłka prezentowanego diamentu w dniu wysyłki, bez czekania przez sprzedawcę aż cena spadnie (wielu sprzedawców oferuje sprzedaż po niskich cenach z wysyłką nawet w ciągu 60 dni od zakupu licząc na to, że w międzyczasie cena spadnie). Uwaga: nie dotyczy to diamentów sprowadzanych na zamówienie do naszych konkretnych wytycznych

Takie wytyczne spełnia np. Mennica Skarbowa, której ofertę diamentów można znaleźć na tej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *